U Republici Srpskoj je blokirana imovina u vrijednosti 34,6 miliona KM, a koja je obuhvaćena finansijskim istragama koje se provode zbog sumnje da je stečena nelegalnim aktivnostima. Tek nakon što budu izrečene konačne sudske presude ta imovina može biti i trajno oduzeta. U proceduri trajnog oduzimanja je imovina vrijedna 21 milion KM u predmetu "Ćopić - Šarić", dok je trajno oduzeta imovina u vrijednosti 500.000 KM od Daria Brkića, osuđenog u slučaju „Kubikus“ nakon priznanja krivice za nelegalno organiziranje kockanja. Policija RS-a dosad je dobila 55 naredbi za vršenje finansijskih istraga, 41 izvještaj je dostavljen tužilaštvu i dosadašnjim provjerama obuhvaćeno je 306 osoba. U posljednjih osam godina u RS-u doneseno je 106 presuda kojima je trebalo da bude oduzeta imovina vrijedna 36 miliona KM, ali su instrumenti za provođenje tih presuda loši, tako da je ukupno oduzeta imovina vrijedna samo 741.000 KM.
U Republici Srpskoj je blokirana imovina u vrijednosti 34,6 miliona KM, a koja je obuhvaćena finansijskim istragama koje se provode zbog sumnje da je stečena nelegalnim aktivnostima. Tek nakon što budu izrečene konačne sudske presude ta imovina može biti i trajno oduzeta.
U proceduri trajnog oduzimanja je imovina vrijedna 21 milion KM u predmetu "Ćopić - Šarić", dok je trajno oduzeta imovina u vrijednosti 500.000 KM od Daria Brkića, osuđenog u slučaju „Kubikus“ nakon priznanja krivice za nelegalno organiziranje kockanja.
- Policija RS-a dosad je dobila 55 naredbi za vršenje finansijskih istraga, 41 izvještaj je dostavljen tužilaštvu i dosadašnjim provjerama obuhvaćeno je 306 osoba, precizirao je direktor policije Republike Srpske Gojko Vasić.
Rekao je da je u posljednjih osam godina u RS-u doneseno 106 presuda kojima je trebalo da bude oduzeta imovina vrijedna 36 miliona KM, ali su instrumenti za provođenje tih presuda loši, tako da je ukupno oduzeta imovina vrijedna samo 741.000 KM.
„Oduzimanje imovine stečene krivičnim djelima u BiH - sadašnjost i izazovi budućnosti“ tema je dvodnevne konferencije koja je danas počela u Banjoj Luci u organizaciji MUPRS-a, a cilj skupa je da se pripadnici policije, tužioci i sudije upoznaju o evropskim standardima da bi se primijenili i u BiH i tako olakšali borbu protiv podrivanja platnog prometa i budžeta u BiH.
- Mislim da je za ozdravljenje društva u postratnom periodu jako bitno pronaći način za obračun s ratnim profiterima, jer su ti ljudi kasnije postali nosioci organiziranog kriminala i najviše podrivaju sistem, rekao je Vasić i dodao da je taj dio kriminala u velikoj mjeri "razbijen" i zahvaljujući istragama u vezi s ratnim zločinima.
Svoja iskustva predstavili su i pripadnici sigurnosnih službi Austrije i Slovenije.
Karl Lesijak iz Austrije je rekao da se, po istraživanju iz 2009., 70 posto krivičnih djela izvrši zbog sticanja imovinske koristi.
On je potvrdio da će austrijske kolege prenijeti iskustva pripadnicima MUPRS-a na otkrivanju tih krivičnih djela, kao i u borbi protiv organiziranog kriminala te je ukazao i na potrebu harmonizacije zakonske regulative i saradnje policije, tužilaca i sudija na ovom području.
Osim policijskih službenika MUPRS-a, učestvuju i policijski službenici Policije Brčko Distrikta, Federalne uprave policije, Granične policije BiH i SIPA-e, tužioci Republičkog tužilaštva RS-a, Okružnog tužilaštva Banja Luka, Specijalnog tužilaštva RS-a, Tužilaštva Brčko Distrikta, Tužilaštva BiH, kantonalnih tužilaštava u Tuzli, Sarajevu i HNK.
Raspravi o ovoj temi odazvale su se i sudije Okružnog suda u Banjoj Luci, Vrhovnog suda, Ustavnog suda BiH, Suda BiH i predstavnici ministarstava pravde Republike Srpske i BiH, Ministarstva sigurnosti BiH, Agencije za upravljanje oduzetom imovinom RS-a, Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH, Delegacije Evropske unije u BiH i Kancelarija specijalnog predstavnika EU u BiH, Centra za edukaciju sudija i tužilaca i Univerziteta u Banjoj Luci.